ESR18EZPJ1R6
Mfr.Part #
ESR18EZPJ1R6
Description
RES SMD 1.6 OHM 5% 1/2W 1206
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Height :
660.4μm
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
1206 (3216 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±5%
Series :
ESR
Case Code (Metric) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Resistance :
1.6Ohm
Max Power Dissipation :
333mW
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Datasheets
ESR18EZPJ1R6
ROHM Semiconductor ESR18EZPJ1R6
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ESR Series, Thick Film, 1.6Ohm, 0.5W 1/2W, ±5%, -55°C~155°C