ESR18EZPF91R0
Mfr.Part #
ESR18EZPF91R0
Description
RES SMD 91 OHM 1% 1/2W 1206
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Max Power Dissipation :
333mW
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Thick Film
JESD-609 Code :
e3
Ratings :
AEC-Q200
Construction :
Chip
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
10 Weeks
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Height :
660.4μm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Reference Standard :
TS 16949
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±1%
Surface Mount :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
91Ohm
Datasheets
ESR18EZPF91R0
ROHM Semiconductor ESR18EZPF91R0
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ESR Series, Thick Film, 91Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C