ESR18EZPF43R0
Mfr.Part #
ESR18EZPF43R0
Description
RES SMD 43 OHM 1% 1/2W 1206
10 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
333mW
Surface Mount :
Resistance :
43Ohm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Mounting Feature :
Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
ECCN Code :
EAR99
Reference Standard :
TS 16949
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Datasheets
ESR18EZPF43R0
ROHM Semiconductor ESR18EZPF43R0
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ESR Series, Thick Film, 43Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C