ESR18EZPF33R0
Mfr.Part #
ESR18EZPF33R0
Description
RES SMD 33 OHM 1% 1/2W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistance :
33Ohm
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Voltage - Rated DC :
200V
Mounting Feature :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
500mW
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Max Power Dissipation :
333mW
1 (Unlimited)
Reference Standard :
TS 16949
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
Height :
650μm
Thick Film
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Voltage - Rated :
200V
Case Code (Imperial) :
Datasheets
ESR18EZPF33R0
ROHM Semiconductor ESR18EZPF33R0
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ESR Series, Thick Film, 33Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C