ESR10EZPJ203
Mfr.Part #
ESR10EZPJ203
Description
RES SMD 20K OHM 5% 0.4W 0805
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mounting Feature :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
ECCN Code :
EAR99
Height :
550μm
Working Voltage :
150V
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Reference Standard :
TS 16949
Resistance :
20kohm
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.4W 2/5W
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Composition :
Thick Film
Surface Mount :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
ESR10EZPJ203
ROHM Semiconductor ESR10EZPJ203
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ESR Series, Thick Film, 20kOhm, 0.4W 2/5W, ±5%, -55°C~155°C