ESR10EZPJ201
Mfr.Part #
ESR10EZPJ201
Description
RES SMD 200 OHM 5% 0.4W 0805
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Thick Film
Surface Mount :
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Series :
ESR
Case Code (Metric) :
Height :
660.4μm
Max Power Dissipation :
400mW
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Voltage - Rated DC :
150V
Reference Standard :
TS 16949
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±5%
JESD-609 Code :
e3
TR, Paper, 7 Inch
Power Rating :
400mW
Resistance :
200Ohm
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Mounting Feature :
Surface Mount
Power (Watts) :
0.4W 2/5W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
Datasheets
ESR10EZPJ201
ROHM Semiconductor ESR10EZPJ201
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ESR Series, Thick Film, 200Ohm, 0.4W 2/5W, ±5%, -55°C~155°C