ESR10EZPJ150
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ESR10EZPJ150
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 15 OHM 5% 0.4W 0805
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Power Rating :
400mW
Case Code (Metric) :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Height :
660.4μm
Reference Standard :
TS 16949
Max Power Dissipation :
400mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±5%
Mounting Feature :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
10 Weeks
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Resistance :
15Ohm
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Ratings :
AEC-Q200
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Working Voltage :
150V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Pbfree Code :
yes
Series :
ESR
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Composition :
Thick Film
Published :
Construction :
Chip
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Power (Watts) :
0.4W 2/5W
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Lead Free :
Lead Free
Surface Mount :
yes
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Datasheets
ESR10EZPJ150
ROHM Semiconductor ESR10EZPJ150
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ESR Series, Thick Film, 15Ohm, 0.4W 2/5W, ±5%, -55°C~155°C