ESR10EZPF43R0
Mfr.Part #
ESR10EZPF43R0
Description
RES SMD 43 OHM 1% 0.4W 0805
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Tolerance :
±1%
Feature :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Height :
660.4μm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Power (Watts) :
0.4W 2/5W
AEC-Q200
Max Power Dissipation :
400mW
Working Voltage :
150V
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
1 (Unlimited)
Surface Mount :
0805 (2012 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
43Ohm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Reference Standard :
TS 16949
2
Mounting Feature :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C