ESR10EZPF2940
Mfr.Part #
ESR10EZPF2940
Description
RES SMD 294 OHM 1% 0.4W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Published :
Feature :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Power (Watts) :
0.4W 2/5W
Tolerance :
±1%
Resistance :
294Ohm
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Terminations :
2
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Construction :
Chip
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Working Voltage :
150V
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C