ESR10EZPF1582
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ESR10EZPF1582
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 15.8K OHM 1% 0.4W 0805
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Resistance :
15.8kOhm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
JESD-609 Code :
e3
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
0.4W 2/5W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Ratings :
AEC-Q200
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height :
660.4μm
Working Voltage :
150V
Feature :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Max Power Dissipation :
400mW
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
10 Weeks
Series :
ESR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Construction :
Chip
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Published :
Number of Terminations :
2
Composition :
Thick Film
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Datasheets
ESR10EZPF1582
ROHM Semiconductor ESR10EZPF1582
FIXED RESISTOR ESR Series, Thick Film, 15.8kOhm, 0.4W 2/5W, ±1%, -55°C~155°C