ESR03EZPJ4R7
Mfr.Part #
ESR03EZPJ4R7
Description
RES SMD 4.7 OHM 5% 1/4W 0603
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Working Voltage :
150V
Resistance :
4.7ohm
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
250mW
Ratings :
AEC-Q200
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
ESR03EZPJ4R7
ROHM Semiconductor ESR03EZPJ4R7
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ESR Series, Thick Film, 4.7Ohm, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~155°C