ESR03EZPJ362
Mfr.Part #
ESR03EZPJ362
Description
RES SMD 3.6K OHM 5% 1/4W 0603
Stock
17
In Stock :
17
FIXED RESISTOR
Max Power Dissipation :
250mW
Published :
2015
Number of Terminations :
2
Height :
558.8μm
ECCN Code :
EAR99
Composition :
Thick Film
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistance :
3.6kOhm
Tolerance :
±5%
Reference Standard :
TS 16949
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
10 Weeks
Surface Mount :
Chip
Mounting Feature :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
1608
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
0603 (1608 Metric)
Case Code (Imperial) :
Working Voltage :
150V
Datasheets
ESR03EZPJ362
ROHM Semiconductor ESR03EZPJ362
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ESR Series, Thick Film, 3.6kOhm, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~155°C