ESR03EZPF6203
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ESR03EZPF6203
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 620K OHM 1% 1/4W 0603
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Mounting Feature :
Surface Mount
Series :
ESR
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Construction :
Chip
Published :
Working Voltage :
150V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Reference Standard :
TS 16949
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Factory Lead Time :
10 Weeks
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
620kOhm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±1%
Feature :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Composition :
Thick Film
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Ratings :
AEC-Q200
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
yes
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
ESR03EZPF6203
ROHM Semiconductor ESR03EZPF6203
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ESR Series, Thick Film, 620kOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C