ESQ-136-48-L-D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ESQ-136-48-L-D
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN SOCKET 72POS 0.1 GOLD PCB
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
MIL Conformance :
No
Contact Finish - Post :
Tin
Current Rating (Amps) :
5.7A per Contact
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Number of Conductors :
ONE
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Number of Positions Loaded :
All
Fastening Type :
Push-Pull
ECCN Code :
EAR99
Contact Material :
Phosphor Bronze
Gender :
FEMALE
Insulation Height :
0.535 13.60mm
Length - Termination :
0.19 inch
Option :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
550VAC
Termination :
Solder
Contact Type :
Forked
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Body Breadth :
0.195 inch
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Shape :
Square
Mounting Type :
Through Hole
Contact Resistance :
10MOhm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Plating Thickness :
10μin
Number Of PCB Rows :
2
Series :
ESQ
DIN Conformance :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Positions :
72
Reference Standard :
UL, CSA
Style :
Board to Board
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Bulk
Mixed Contacts :
Insulation Color :
Black
IEC Conformance :
Filter Feature :
Factory Lead Time :
3 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Body Depth :
0.535 inch
Mount :
Through Hole
Number of Rows :
2
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Contact Length - Post :
0.190 4.83mm
Additional Feature :
LOW INSERTION FORCE
Reliability :
COMMERCIAL
Connector Type :
Elevated Socket
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
ESQ-136-48-L-D
2 Rows Elevated Socket Solder Phosphor Bronze Through Hole Bulk Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 72 Positions Forked