ESQ-107-14-S-D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ESQ-107-14-S-D
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN SOCKET 14POS 0.1 GOLD PCB
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Body Breadth :
0.195 inch
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Number of Conductors :
ONE
DIN Conformance :
No
IEC Conformance :
No
Fastening Type :
Push-Pull
Plating Thickness :
30μin
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number Of PCB Rows :
2
Body Depth :
0.435 inch
Operating Temperature :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e3
Contact Type :
Forked
Number of Rows :
2
Termination :
Kinked Pin, Solder
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Length - Termination :
0.48 inch
Packaging :
Tube
Contact Length - Post :
0.480 12.19mm
Contact Finish - Mating :
Gold
Reference Standard :
UL, CSA
Contact Shape :
Square
Number of Positions :
14
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Option :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Through Hole
Current Rating (Amps) :
5.7A per Contact
Pbfree Code :
yes
Contact Finish - Post :
Tin
Factory Lead Time :
3 Weeks
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Connector Type :
Elevated Socket
Number of Positions Loaded :
All
MIL Conformance :
Insulation Height :
0.435 11.05mm
Reliability :
COMMERCIAL
Filter Feature :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
ECCN Code :
EAR99
Series :
ESQ
Insertion Force-Max :
1.668 N
Insulation Color :
Black
Mounting Type :
Through Hole
Contact Material :
Phosphor Bronze
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Mixed Contacts :
Contact Resistance :
10MOhm
Style :
Board to Board
Voltage - Rated :
550VAC
Gender :
Receptacle
Radiation Hardening :
Withdrawl Force-Min :
1.39 N
Datasheets
ESQ-107-14-S-D
2 Rows Elevated Socket Kinked Pin, Solder Phosphor Bronze Through Hole Tube Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 14 Positions Forked