ESMH201VNN102MR40T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ESMH201VNN102MR40T
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Test Frequency :
120Hz
Tolerance :
±20%
Diameter :
30mm
Lead Pitch :
10mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current :
2.95A
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
Aluminium
Lead Diameter :
1 mm
Series :
SMH
Life (Hours) :
2000 hours
Dissipation Factor :
0.1 %
Ripple Current @ Low Frequency :
2.95A @ 120Hz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
4.425A @ 100kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
166mOhm @ 120Hz
Factory Lead Time :
16 Weeks
Leakage Current :
3mA
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Polarization :
Polar
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
40mm
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Snap in
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Number of Pins :
2
Operating Temperature :
-25°C~85°C
REACH SVHC :
Unknown
Voltage - Rated DC :
200V
Capacitance :
1000µF
Published :
United Chemi-Con ESMH201VNN102MR40T
SMH 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.95A 1.181Dia 30.00mm -25°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In