ESK107M025AC3AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ESK107M025AC3AA
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL
Stock
19
In Stock :
19
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Series :
ESK
Voltage - Rated DC :
25V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Dielectric Material :
Aluminium
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Lead/Base Style :
Straight
Leakage Current :
25μA
Published :
2013
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Lead Length :
20mm
Lead Diameter :
500 µm
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Package / Case :
Radial, Can
Height :
11mm
Factory Lead Time :
23 Weeks
Lead Pitch :
2.5mm
Life (Hours) :
2000 hours
Capacitance :
100μF
Polarization :
Polar
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current :
200mA
Voltage :
25V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Mount :
PCB, Through Hole
Termination :
Radial
Tolerance :
±20%
Dissipation Factor :
14 %
Diameter :
5mm
Datasheets
ESK107M025AC3AA
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors KEMET ESK107M025AC3AA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~85°C, Package / Case:Radial, Can, Voltage:25V, ESK107M025AC3AA pinout, ESK107M025AC3AA datasheet PDF, ESK107M025AC3AA amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors KEMET ESK107M025AC3AA ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET ESK107M025AC3AA
ESK 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 200mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2.5mm Radial, Can