ESGM10300
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ESGM10300
Manufacturer
Amphenol Pcd
Description
TERM BLK 10P SIDE ENT 7.5MM PCB
Manufacturer :
Amphenol Pcd
Product Category :
Wire to Board
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Screw
Wire Termination :
Screw - Rising Cage Clamp
Number of Pins :
10
Positions Per Level :
10
Voltage :
300V
Clamp Material - Plating :
Copper Alloy - Nickel Plated
Mating Orientation :
Horizontal with Board
Feature :
Interlocking (Side)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Wire Gauge :
12-30 AWG
Wire Gauge (Max) :
30 AWG
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-40°C~110°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Series :
ESGM
Contact Material - Plating :
Copper Alloy - Tin Plated
Contact Plating :
Tin
Torque - Screw :
0.5 Nm (4.4 Lb-In)
Mount :
Through Hole
Number of Levels :
1
Current :
17.5A
Max Operating Temperature :
110°C
Packaging :
Tray
Published :
Number of Positions Per Level :
Housing Material :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Screw Material - Plating :
Copper Alloy - Nickel Plated
Pitch :
0.295 7.50mm
Wire Gauge (Min) :
12 AWG
Color :
Black
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
ESGM10300
Introducing Wire to Board Amphenol Pcd ESGM10300 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:10, Voltage:300V, Operating Temperature:-40°C~110°C, Mounting Type:Through Hole, ESGM10300 pinout, ESGM10300 datasheet PDF, ESGM10300 amp .Beyond Wire to Board Amphenol Pcd ESGM10300 ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.295 7.50mm Black Tray Polyamide (PA66), Nylon 6/6 Through Hole Horizontal with Board Screw - Rising Cage Clamp 1 Levels 12-30 AWG ESGM
ESGM10300 Overview
The device's mounting type is Through Hole.In order to package the product, a Tray case is used.It belongs to the ESGM Series of products.The device is equipped with 10 pins.It's best to use it when the temperature is below 110°C.This device must operate at a minimum temperature of -40°C.Its Interlocking (Side) feature renders it more powerful in many ways.The part is mounted by Through Hole.The device runs in -40°C~110°C Operating Temperature.