ES1901500000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ES1901500000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLK 19POS TOP ENTRY 5MM PCB
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Wire to Board
Terminal and Terminal Block Type :
BARRIER STRIP TERMINAL BLOCK
Housing Material :
Thermoplastic
Feature :
Interlocking (Side)
Wire Termination :
Screw - Rising Cage Clamp
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Screw Thread :
M3
Series :
ES
Screw Material - Plating :
Steel - Zinc Plated
Clamp Material - Plating :
Brass - Nickel Plated
Color :
Green
Number of Levels :
1
Pitch :
0.197 5.00mm
Current :
15A
Packaging :
Bulk
Contact Material - Plating :
Brass - Tin Plated
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Positions Per Level :
19
Mating Orientation :
Vertical with Board
Wire Gauge :
14-30 AWG
Voltage :
300V
Torque - Screw :
0.49 Nm (4.3 Lb-In)
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
ES1901500000G
Introducing Wire to Board Amphenol Anytek ES1901500000G from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~115°C, Voltage:300V, Mounting Type:Through Hole, ES1901500000G pinout, ES1901500000G datasheet PDF, ES1901500000G amp .Beyond Wire to Board Amphenol Anytek ES1901500000G ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.197 5.00mm Green Bulk Thermoplastic Through Hole Vertical with Board Screw - Rising Cage Clamp 1 Levels 14-30 AWG ES