ERO-S2PHF56R0
Mfr.Part #
ERO-S2PHF56R0
Description
RES 56 OHM 1% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Lead Diameter :
450 µm
Packing Method :
Ammo Pack
Diameter :
1.7mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Composition :
Metal Film
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Surface Mount :
No
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage - Rated DC :
250V
Power Rating :
250mW
Lead Length :
30mm
Size / Dimension :
0.067Diax0.126L 1.70mmx3.20mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Reach Compliance Code :
Unknown
Resistance :
56Ohm
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated :
500V
ECCN Code :
EAR99
Max Power Dissipation :
250mW
Published :
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Terminal Shape :
Wire
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Datasheets
ERO-S2PHF56R0
Panasonic ERO-S2PHF56R0
FIXED RESISTOR, 56Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,