ERA-6AHD180V
Mfr.Part #
ERA-6AHD180V
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES 18 OHM 0.5% 1/8W 0805
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
18ohm
Series :
ERA-6A
yes
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Thin Film
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±0.5%
Feature :
Automotive AEC-Q200
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Terminations :
2
Ratings :
AEC-Q200
Height :
500μm
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated :
100V
Packing Method :
TR, PUNCHED, 7 INCH
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Power Rating :
125mW
Datasheets
ERA-6AHD180V
Panasonic ERA-6AHD180V
FIXED RESISTOR ERA-6A Series, Thin Film, 18Ohm, 0.125W 1/8W, ±0.5%, -55°C~155°C