ERA-3YEB123V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-3YEB123V
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 12K OHM 0.1% 1/10W 0603
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Contact Plating :
Tin
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Depth :
800μm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
558.8μm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Published :
Weight :
2.012816mg
Power Rating :
62.5mW
JESD-609 Code :
e3
Composition :
Thin Film
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Military Standard :
Not
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance :
12kOhm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Factory Lead Time :
16 Weeks
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Construction :
Chip
Voltage - Rated DC :
75V
Max Power Dissipation :
100mW
Packing Method :
TR, PUNCHED, 7 INCH
Series :
ERA-3Y
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Number of Terminations :
2
Datasheets
ERA-3YEB123V
Panasonic ERA-3YEB123V
FIXED RESISTOR ERA-3Y Series, Thin Film, 12kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C