ERA-3YEB112V
Mfr.Part #
ERA-3YEB112V
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES SMD 1.1K OHM 0.1% 1/10W 0603
Stock
403
In Stock :
403
Chip Resistor - Surface Mount
Max Power Dissipation :
100mW
Factory Lead Time :
16 Weeks
Construction :
Chip
Voltage - Rated DC :
75V
Tolerance :
±0.1%
Radiation Hardening :
No
Case Code (Metric) :
1608
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Imperial) :
0603
Published :
Height :
558.8μm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Weight :
2.012816mg
Packing Method :
TR, PUNCHED, 7 INCH
Resistance :
1.1kOhm
Power Rating :
62.5mW
Series :
ERA-3Y
Datasheets
ERA-3YEB112V
Panasonic ERA-3YEB112V
FIXED RESISTOR ERA-3Y Series, Thin Film, 1.1kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C