ERA-3VRW2551V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-3VRW2551V
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 2.55K OHM 0.05% 1/8W 0603
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Base Product Number :
ERA-3VRW
Voltage Rating :
75 V
Width :
0.8 mm
Product :
Thin Film Resistors High Reliability
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Termination Style :
SMD/SMT
Resistance :
2.55 kOhms
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Length :
1.6 mm
Height :
0.45 mm
Ratings :
AEC-Q200
Series :
ERA-3V
Brand :
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Supplier Device Package :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Power Rating :
125 mW (1/8 W)
RoHS :
Details
Tolerance :
±0.05%
Packaging :
Reel
Mounting Style :
PCB Mount
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Product Type :
Thin Film Resistors
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Product Status :
Active
Subcategory :
Resistors
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Composition :
Thin Film
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Technology :
Thin Film
Package :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
ERA-3VRW2551V
Panasonic ERA-3VRW2551V
ERA-3V Series, Thin Film, 2.55 kOhms, 0.125W, 1/8W, ±0.05%, -55°C ~ 155°C