ERA-3VRW1621V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-3VRW1621V
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 1.62K OHM 0.05% 1/8W 0603
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Packaging :
Reel
Base Product Number :
ERA-3VRW
Width :
0.8 mm
Height :
0.45 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Brand :
Termination Style :
SMD/SMT
Voltage Rating :
75 V
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Mounting Style :
PCB Mount
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Supplier Device Package :
Product :
Thin Film Resistors High Reliability
Tolerance :
±0.05%
Product Type :
Thin Film Resistors
Composition :
Thin Film
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Technology :
Thin Film
Ratings :
AEC-Q200
Resistance :
1.62 kOhms
Power Rating :
125 mW (1/8 W)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
RoHS :
Details
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Number of Terminations :
2
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product Status :
Active
Package :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Length :
1.6 mm
Series :
ERA-3V
Subcategory :
Resistors
Datasheets
ERA-3VRW1621V
Panasonic ERA-3VRW1621V
ERA-3V Series, Thin Film, 1.62 kOhms, 0.125W, 1/8W, ±0.05%, -55°C ~ 155°C