ERA-3VRW1001V
Mfr.Part #
ERA-3VRW1001V
Description
RES 1K OHM 0.05% 1/8W 0603
Voltage Rating :
75V
Resistor Type :
High Reliability, Sulfur Resistant
RoHS :
Details
Qualification :
AEC-Q200
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Tolerance :
±0.05%
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Brand :
Product Length :
1.6mm
Packaging :
Cut Tape
Width :
0.8 mm
Length :
1.6 mm
Supplier Device Package :
Product Width :
0.85mm
Subcategory :
Resistors
Resistance Tolerance :
± 0.05%
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Resistance :
1 kOhms
Height :
0.45 mm
Package :
Digi-Reel?
Base Product Number :
ERA-3VRW
Power Rating :
100mW
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Datasheets
ERA-3VRW1001V
Panasonic ERA-3VRW1001V
High Reliability, Sulfur Resistant ERA-3V Series, Thin Film, 1 kOhms, 0.125W, 1/8W, ±0.05%, -55°C ~ 155°C