ERA-3VRB6191V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-3VRB6191V
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 6.19K OHM 0.1% 1/8W 0603
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Ratings :
AEC-Q200
RoHS :
Details
Tolerance :
±0.1%
Termination Style :
SMD/SMT
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Voltage Rating :
75 V
Length :
1.6 mm
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Subcategory :
Resistors
Product :
Thin Film Resistors High Reliability
Height :
0.45 mm
Package :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Series :
ERA-3V
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Power Rating :
125 mW (1/8 W)
Composition :
Thin Film
Product Status :
Active
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Packaging :
Reel
Number of Terminations :
2
Supplier Device Package :
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Mounting Style :
PCB Mount
Product Type :
Thin Film Resistors
Width :
0.8 mm
Resistance :
6.19 kOhms
Technology :
Thin Film
Brand :
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Base Product Number :
ERA-3VRB
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Datasheets
ERA-3VRB6191V
Panasonic ERA-3VRB6191V
ERA-3V Series, Thin Film, 6.19 kOhms, 0.125W, 1/8W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C