ERA-3VRB1502V
Mfr.Part #
ERA-3VRB1502V
Description
RES 15K OHM 0.1% 1/8W 0603
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Resistance :
15 kOhms
Voltage Rating :
75V
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Resistor Type :
High Reliability, Sulfur Resistant
Qualification :
Height :
0.45 mm
Length :
1.6 mm
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Power Rating :
100mW
Product Status :
Active
Resistance Tolerance :
± 0.1%
Composition :
Thin Film
Product Width :
0.85mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product Length :
1.6mm
Tolerance :
±0.1%
Width :
0.8 mm
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Datasheets
ERA-3VRB1502V
Panasonic ERA-3VRB1502V
High Reliability, Sulfur Resistant ERA-3V Series, Thin Film, 15 kOhms, 0.125W, 1/8W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C