ERA-3VRB1472V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-3VRB1472V
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 14.7K OHM 0.1% 1/8W 0603
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Width :
0.8 mm
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Series :
ERA-3V
Length :
1.6 mm
Product Status :
Active
Mounting Style :
PCB Mount
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Subcategory :
Resistors
Technology :
Thin Film
Supplier Device Package :
Resistance :
14.7 kOhms
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Height :
0.45 mm
Package :
Tape and Reel (TR)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Number of Terminations :
2
Voltage Rating :
75 V
Ratings :
AEC-Q200
Product Type :
Thin Film Resistors
Tolerance :
±0.1%
RoHS :
Details
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Termination Style :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Packaging :
Reel
Product :
Thin Film Resistors High Reliability
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Brand :
Base Product Number :
ERA-3VRB
Power Rating :
125 mW (1/8 W)
Composition :
Thin Film
Datasheets
ERA-3VRB1472V
Panasonic ERA-3VRB1472V
ERA-3V Series, Thin Film, 14.7 kOhms, 0.125W, 1/8W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C