ERA-3VRB1212V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-3VRB1212V
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 12.1K OHM 0.1% 1/8W 0603
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Product :
Thin Film Resistors High Reliability
Voltage Rating :
75 V
Height :
0.45 mm
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Package :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±0.1%
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Supplier Device Package :
Subcategory :
Resistors
Product Status :
Active
RoHS :
Details
Technology :
Thin Film
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Ratings :
AEC-Q200
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product Type :
Thin Film Resistors
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Series :
ERA-3V
Mounting Style :
PCB Mount
Termination Style :
SMD/SMT
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Composition :
Thin Film
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Width :
0.8 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Power Rating :
125 mW (1/8 W)
Base Product Number :
ERA-3VRB
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Length :
1.6 mm
Packaging :
Reel
Resistance :
12.1 kOhms
Brand :
Datasheets
ERA-3VRB1212V
Panasonic ERA-3VRB1212V
ERA-3V Series, Thin Film, 12.1 kOhms, 0.125W, 1/8W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C