ERA-3VEB3161V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-3VEB3161V
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 3.16K OHM 0.1% 1/8W 0603
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Number of Terminations :
2
Voltage Rating :
75 V
Product Status :
Active
Package :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Technology :
Thin Film
Tolerance :
±0.1%
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Supplier Device Package :
Brand :
Resistance :
3.16 kOhms
Composition :
Thin Film
RoHS :
Details
Height :
0.45 mm
Power Rating :
125 mW (1/8 W)
Series :
ERA-3V
Product Type :
Thin Film Resistors
Length :
1.6 mm
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Packaging :
Cut Tape
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Ratings :
AEC-Q200
Termination Style :
SMD/SMT
Mounting Style :
PCB Mount
Subcategory :
Resistors
Base Product Number :
ERA-3VEB
Width :
0.8 mm
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Product :
Thin Film Resistors High Reliability
Datasheets
ERA-3VEB3161V
Panasonic ERA-3VEB3161V
ERA-3V Series, Thin Film, 3.16 kOhms, 0.125W, 1/8W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C