ERA-3VEB3002V
Mfr.Part #
ERA-3VEB3002V
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 30K OHM 0.1% 1/8W 0603
Brand :
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Product Status :
Active
Product Type :
Thin Film Resistors
Base Product Number :
ERA-3VEB
Subcategory :
Resistors
Resistor Type :
High Reliability, Sulfur Resistant
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Composition :
Thin Film
Supplier Device Package :
Resistance :
30 kOhms
Voltage Rating :
75V
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Packaging :
Cut Tape
Length :
1.6 mm
Height :
0.45 mm
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package :
Tape and Reel (TR)
Qualification :
AEC-Q200
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Product Width :
0.85mm
Power Rating :
100mW
Termination Style :
SMD/SMT
Product Length :
1.6mm
Width :
0.8 mm
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Ratings :
AEC-Q200
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±0.1%
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Series :
ERA-3V
Resistance Tolerance :
± 0.1%
RoHS :
Details
Datasheets
ERA-3VEB3002V
Panasonic ERA-3VEB3002V
High Reliability, Sulfur Resistant ERA-3V Series, Thin Film, 30 kOhms, 0.125W, 1/8W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C