ERA-3VEB3001V
Mfr.Part #
ERA-3VEB3001V
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 3K OHM 0.1% 1/8W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thin Film Resistors High Reliability
Qualification :
AEC-Q200
Resistance Tolerance :
± 0.1%
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Subcategory :
Resistors
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
Base Product Number :
ERA-3VEB
Series :
ERA-3V
Packaging :
Cut Tape
Resistance :
3 kOhms
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Ratings :
AEC-Q200
Tolerance :
±0.1%
Product Status :
Active
Height :
0.45 mm
Number of Terminations :
2
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Width :
0.8 mm
Thin Film
Resistor Type :
High Reliability, Sulfur Resistant
Product Length :
1.6mm
Voltage Rating :
75V
Length :
1.6 mm
Product Width :
0.85mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Power Rating :
100mW
Termination Style :
SMD/SMT
Datasheets
ERA-3VEB3001V
Panasonic ERA-3VEB3001V
High Reliability, Sulfur Resistant ERA-3V Series, Thin Film, 3 kOhms, 0.125W, 1/8W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C