ERA-3VEB2940V
Mfr.Part #
ERA-3VEB2940V
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 294 OHM 0.1% 1/8W 0603
Packaging :
Cut Tape
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Width :
0.8 mm
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Series :
ERA-3V
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Voltage Rating :
75 V
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistance :
294 Ohms
Power Rating :
125 mW (1/8 W)
Tolerance :
±0.1%
Technology :
Thin Film
Package :
PCB Mount
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
RoHS :
Details
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product Type :
Thin Film Resistors
Supplier Device Package :
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Base Product Number :
ERA-3VEB
Height :
0.45 mm
Length :
1.6 mm
Composition :
Thin Film
Datasheets
ERA-3VEB2940V
Panasonic ERA-3VEB2940V
ERA-3V Series, Thin Film, 294 Ohms, 0.125W, 1/8W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C