ERA-3VEB2742V
Mfr.Part #
ERA-3VEB2742V
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 27.4K OHM 0.1% 1/8W 0603
Resistors
Package :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Height :
0.45 mm
Resistance :
27.4 kOhms
Technology :
Thin Film
Supplier Device Package :
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Composition :
Thin Film
Ratings :
AEC-Q200
Base Product Number :
ERA-3VEB
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Voltage Rating :
75 V
Series :
ERA-3V
Product Type :
Thin Film Resistors
Product Status :
Active
Width :
0.8 mm
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Packaging :
Cut Tape
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Power Rating :
125 mW (1/8 W)
Thin Film Resistors High Reliability
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Length :
1.6 mm
Datasheets
ERA-3VEB2742V
Panasonic ERA-3VEB2742V
ERA-3V Series, Thin Film, 27.4 kOhms, 0.125W, 1/8W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C