ERA-3VEB2740V
Mfr.Part #
ERA-3VEB2740V
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 274 OHM 0.1% 1/8W 0603
Power Rating :
125 mW (1/8 W)
Number of Terminations :
2
Resistance :
274 Ohms
Tolerance :
±0.1%
Packaging :
Cut Tape
Details
Package :
Tape and Reel (TR)
Height :
0.45 mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Voltage Rating :
75 V
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Composition :
Thin Film
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Subcategory :
Resistors
Base Product Number :
ERA-3VEB
Brand :
Series :
ERA-3V
Length :
1.6 mm
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Ratings :
Width :
0.8 mm
Product :
Thin Film Resistors High Reliability
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Datasheets
ERA-3VEB2740V
Panasonic ERA-3VEB2740V
ERA-3V Series, Thin Film, 274 Ohms, 0.125W, 1/8W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C