ERA-3VEB2201V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-3VEB2201V
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0603 (1608 Metric) 0603
Datasheet
Download
Description
RES 2.2K OHM 0.1% 1/8W 0603
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Width :
0.8 mm
Number of Terminations :
2
Resistor Type :
High Reliability, Sulfur Resistant
Subcategory :
Resistors
Package :
Digi-Reel?
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Packaging :
MouseReel
Series :
ERA-3V
Qualification :
AEC-Q200
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Failure Rate :
Mounting Style :
PCB Mount
Technology :
Thin Film
Product Status :
Active
Product Type :
Thin Film Resistors
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Termination Style :
SMD/SMT
RoHS :
Details
Height :
0.45 mm
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Brand :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product :
Thin Film Resistors High Reliability
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Product Width :
0.85mm
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Tolerance :
±0.1%
Voltage Rating :
75V
Product Length :
1.6mm
Composition :
Thin Film
Resistance :
2.2 kOhms
Ratings :
AEC-Q200
Length :
1.6 mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Power Rating :
0.125W
Resistance Tolerance :
± 0.1%
Base Product Number :
ERA-3VEB
Datasheets
ERA-3VEB2201V
Panasonic ERA-3VEB2201V
High Reliability, Sulfur Resistant ERA-3V Series, Thin Film, 2.2 kOhms, 0.125W, 1/8W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C