ERA-3VEB1601V
Mfr.Part #
ERA-3VEB1601V
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 1.6K OHM 0.1% 1/8W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Resistor Type :
High Reliability, Sulfur Resistant
Number of Terminations :
2
Mounting Style :
PCB Mount
Supplier Device Package :
Product :
Thin Film Resistors High Reliability
Qualification :
AEC-Q200
Height :
0.45 mm
Brand :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Base Product Number :
ERA-3VEB
Power Rating :
125mW
RoHS :
Details
Tolerance :
±0.1%
Width :
0.8 mm
Resistance Tolerance :
± 0.1%
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Product Width :
0.85mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Series :
ERA-3V
Packaging :
Cut Tape
Product Length :
1.6mm
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Status :
Active
Voltage Rating :
100V
Technology :
Thin Film
Termination Style :
SMD/SMT
Composition :
Thin Film
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Subcategory :
Resistors
Product Type :
Thin Film Resistors
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Ratings :
AEC-Q200
Resistance :
1.6 kOhms
Length :
1.6 mm
Datasheets
ERA-3VEB1601V
Panasonic ERA-3VEB1601V
High Reliability, Sulfur Resistant ERA-3V Series, Thin Film, 1.6 kOhms, 0.125W, 1/8W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C