ERA-3VEB1600V
Mfr.Part #
ERA-3VEB1600V
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 160 OHM 0.1% 1/8W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Series :
ERA-3V
Tolerance :
±0.1%
Voltage Rating :
75 V
Termination Style :
SMD/SMT
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product Type :
Thin Film Resistors
Power Rating :
125 mW (1/8 W)
Product :
Thin Film Resistors High Reliability
Resistance :
160 Ohms
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Length :
1.6 mm
Package :
Tape and Reel (TR)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Width :
0.8 mm
Number of Terminations :
2
RoHS :
Details
Packaging :
Cut Tape
Base Product Number :
ERA-3VEB
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Supplier Device Package :
Technology :
Thin Film
Composition :
Thin Film
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Height :
0.45 mm
Product Status :
Active
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Mounting Style :
PCB Mount
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Ratings :
AEC-Q200
Brand :
Subcategory :
Resistors
Datasheets
ERA-3VEB1600V
Panasonic ERA-3VEB1600V
ERA-3V Series, Thin Film, 160 Ohms, 0.125W, 1/8W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C