ERA-3VEB1302V
Mfr.Part #
ERA-3VEB1302V
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 13K OHM 0.1% 1/8W 0603
Resistance :
13 kOhms
Composition :
Thin Film
Product Status :
Active
Product Type :
Thin Film Resistors
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Qualification :
AEC-Q200
Voltage Rating :
100V
Product Width :
0.85mm
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Ratings :
AEC-Q200
RoHS :
Details
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Number of Terminations :
2
Termination Style :
SMD/SMT
Subcategory :
Resistors
Resistance Tolerance :
± 0.1%
Tolerance :
±0.1%
Series :
ERA-3V
Power Rating :
125mW
Packaging :
MouseReel
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Base Product Number :
ERA-3VEB
Technology :
Thin Film
Length :
1.6 mm
Resistor Type :
High Reliability, Sulfur Resistant
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Mounting Style :
PCB Mount
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Product Length :
1.6mm
Height :
0.45 mm
Package :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Brand :
Product :
Thin Film Resistors High Reliability
Width :
0.8 mm
Datasheets
ERA-3VEB1302V
Panasonic ERA-3VEB1302V
High Reliability, Sulfur Resistant ERA-3V Series, Thin Film, 13 kOhms, 0.125W, 1/8W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C