ERA-3VEB1301V
Mfr.Part #
ERA-3VEB1301V
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 1.3K OHM 0.1% 1/8W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Width :
0.8 mm
Series :
ERA-3V
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Product :
Thin Film Resistors High Reliability
Composition :
Thin Film
Package :
Tape and Reel (TR)
Subcategory :
Resistors
Ratings :
AEC-Q200
Height :
0.45 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Voltage Rating :
75 V
Length :
1.6 mm
Number of Terminations :
2
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Product Status :
Active
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Mounting Style :
PCB Mount
Product Type :
Thin Film Resistors
Base Product Number :
ERA-3VEB
RoHS :
Details
Power Rating :
125 mW (1/8 W)
Termination Style :
SMD/SMT
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Brand :
Resistance :
1.3 kOhms
Packaging :
Cut Tape
Tolerance :
±0.1%
Datasheets
ERA-3VEB1301V
Panasonic ERA-3VEB1301V
ERA-3V Series, Thin Film, 1.3 kOhms, 0.125W, 1/8W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C