ERA-3VEB1131V
Mfr.Part #
ERA-3VEB1131V
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 1.13K OHM 0.1% 1/8W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Number of Terminations :
2
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height :
0.45 mm
Product Type :
Thin Film Resistors
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product :
Thin Film Resistors High Reliability
Power Rating :
125 mW (1/8 W)
RoHS :
Details
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Technology :
Thin Film
Subcategory :
Resistors
Base Product Number :
ERA-3VEB
Package :
Tape and Reel (TR)
Series :
ERA-3V
Termination Style :
SMD/SMT
Voltage Rating :
75 V
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Composition :
Thin Film
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Tolerance :
±0.1%
Packaging :
Cut Tape
Resistance :
1.13 kOhms
Mounting Style :
PCB Mount
Ratings :
AEC-Q200
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Length :
1.6 mm
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Width :
0.8 mm
Brand :
Datasheets
ERA-3VEB1131V
Panasonic ERA-3VEB1131V
ERA-3V Series, Thin Film, 1.13 kOhms, 0.125W, 1/8W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C