ERA-3VEB1102V
Mfr.Part #
ERA-3VEB1102V
Description
RES 11K OHM 0.1% 1/8W 0603
Tolerance :
±0.1%
Packaging :
Cut Tape
Voltage Rating :
75V
Resistance :
11 kOhms
Power Rating :
100mW
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Subcategory :
Resistors
Resistance Tolerance :
± 0.1%
Qualification :
Height :
0.45 mm
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Length :
1.6 mm
Width :
0.8 mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Product Width :
0.85mm
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
ERA-3V
Product Length :
1.6mm
Resistor Type :
High Reliability, Sulfur Resistant
Datasheets
ERA-3VEB1102V
Panasonic ERA-3VEB1102V
High Reliability, Sulfur Resistant ERA-3V Series, Thin Film, 11 kOhms, 0.125W, 1/8W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C