ERA-3VEB1101V
Mfr.Part #
ERA-3VEB1101V
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 1.1K OHM 0.1% 1/8W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Tolerance :
±0.1%
Packaging :
MouseReel
Package :
Tape and Reel (TR)
Termination Style :
SMD/SMT
Brand :
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Voltage Rating :
75 V
Base Product Number :
ERA-3VEB
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Subcategory :
Resistors
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Resistance :
1.1 kOhms
Ratings :
AEC-Q200
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Technology :
Thin Film
Height :
0.45 mm
Product Status :
Active
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Length :
1.6 mm
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Composition :
Thin Film
Mounting Style :
PCB Mount
Product :
Thin Film Resistors High Reliability
RoHS :
Details
Product Type :
Thin Film Resistors
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Series :
ERA-3V
Power Rating :
125 mW (1/8 W)
Width :
0.8 mm
Number of Terminations :
2
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Datasheets
ERA-3VEB1101V
Panasonic ERA-3VEB1101V
ERA-3V Series, Thin Film, 1.1 kOhms, 0.125W, 1/8W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C