ERA-3VEB1071V
Mfr.Part #
ERA-3VEB1071V
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 1.07K OHM 0.1% 1/8W 0603
Voltage Rating :
75 V
Series :
ERA-3V
Composition :
Thin Film
Subcategory :
Resistors
Product Status :
Active
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Type :
Thin Film Resistors
Brand :
Width :
0.8 mm
Product :
Thin Film Resistors High Reliability
RoHS :
Details
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Termination Style :
SMD/SMT
Height :
0.45 mm
Packaging :
Cut Tape
Base Product Number :
ERA-3VEB
Supplier Device Package :
Number of Terminations :
2
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Mounting Style :
PCB Mount
Resistance :
1.07 kOhms
Power Rating :
125 mW (1/8 W)
Tolerance :
±0.1%
Ratings :
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Length :
1.6 mm
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Datasheets
ERA-3VEB1071V
Panasonic ERA-3VEB1071V
ERA-3V Series, Thin Film, 1.07 kOhms, 0.125W, 1/8W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C