ERA-3VEB1020V
Mfr.Part #
ERA-3VEB1020V
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 102 OHM 0.1% 1/8W 0603
Power Rating :
125 mW (1/8 W)
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Series :
ERA-3V
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Technology :
Thin Film
Height :
0.45 mm
Product :
Thin Film Resistors High Reliability
RoHS :
Details
Product Type :
Thin Film Resistors
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Voltage Rating :
75 V
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Brand :
Subcategory :
Resistors
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Composition :
Thin Film
Mounting Style :
PCB Mount
Resistance :
102 Ohms
Number of Terminations :
2
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Ratings :
AEC-Q200
Package :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Supplier Device Package :
Termination Style :
SMD/SMT
Tolerance :
±0.1%
Base Product Number :
ERA-3VEB
Packaging :
Cut Tape
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Length :
1.6 mm
Width :
0.8 mm
Product Status :
Active
Datasheets
ERA-3VEB1020V
Panasonic ERA-3VEB1020V
ERA-3V Series, Thin Film, 102 Ohms, 0.125W, 1/8W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C