ERA-3KEB2403V
Mfr.Part #
ERA-3KEB2403V
Description
RES 240K OHM 0.1% 1/8W 0603
Voltage Rating :
75 V
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Width :
0.8 mm
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Power Rating :
100 mW (1/10 W)
Length :
1.6 mm
Resistance :
240 kOhms
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height :
0.45 mm
Datasheets
ERA-3KEB2403V
Panasonic ERA-3KEB2403V
ERA-3K Series, Thin Film, 240 kOhms, 0.125W, 1/8W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C