ERA-3KEB2263V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-3KEB2263V
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 226K OHM 0.1% 1/8W 0603
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Length :
1.6 mm
Ratings :
AEC-Q200
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Packaging :
Cut Tape
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Technology :
Thin Film
Composition :
Thin Film
Series :
ERA-3K
Voltage Rating :
75 V
Package :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±0.1%
Brand :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Power Rating :
100 mW (1/10 W)
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Termination Style :
SMD/SMT
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Base Product Number :
ERA-3KEB
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Width :
0.8 mm
Resistance :
226 kOhms
Mounting Style :
PCB Mount
Height :
0.45 mm
Number of Terminations :
2
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Supplier Device Package :
Product Status :
Active
RoHS :
Details
Product :
Thin Film Resistors High Reliability
Product Type :
Thin Film Resistors
Subcategory :
Resistors
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Datasheets
ERA-3KEB2263V
Panasonic ERA-3KEB2263V
ERA-3K Series, Thin Film, 226 kOhms, 0.125W, 1/8W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C