ERA-3KEB1603V
Mfr.Part #
ERA-3KEB1603V
Description
RES 160K OHM 0.1% 1/8W 0603
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Resistor Type :
High Reliability, Sulfur Resistant
Power Rating :
125mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Product :
Thin Film Resistors High Reliability
Resistance Tolerance :
± 0.1%
Width :
0.8 mm
Length :
1.6 mm
Voltage Rating :
100V
Product Type :
Thin Film Resistors
Product Width :
0.85mm
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Qualification :
AEC-Q200
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Resistance :
160 kOhms
Height :
0.45 mm
PCB Mount
Product Length :
1.6mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Datasheets
ERA-3KEB1603V
Panasonic ERA-3KEB1603V
High Reliability, Sulfur Resistant ERA-3K Series, Thin Film, 160 kOhms, 0.125W, 1/8W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C