ERA-3EED2052V
Mfr.Part #
ERA-3EED2052V
Description
RES SMD 20.5KOHM 0.5% 1/10W 0603
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Composition :
Thin Film
Height :
558.8μm
Resistance :
20.5kOhms
Max Power Dissipation :
100mW
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
125°C
Width :
787.4μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Length :
1.6002mm
Supplier Device Package :
Tolerance :
±0.5%
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Datasheets
ERA-3EED2052V
ERA-3E Series, Thin Film, 20.5kOhms, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~125°C